Работно време:

Исторически музей "Искра" - Централна експозиция
всеки ден от 09:00 до 18:30 ч.

Музей на розата /парк "Розариум"/

всеки ден от 09:00 до 18:30 ч.

Казанлъшка гробница - копие

Могила Голяма Косматка - Гробница Севт III

Могила Шушманец

Гробницата в могила Хелвеция

Гробницата в могила Грифоните

Могила Оструша

Етнографски Комплекс "Кулата"

от 09:00 до 17:30 ч.

Дом Петко Стайнов

Вторник - от 09:00 до 12:00 ч.

Сряда - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

Четвъртък - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

Петък - от 13:00 до 18:00 ч.

Събота - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

На регионална конференция на музеите от Югоизточна България ще бъдат оповестени резултатите от Спасително археологическо проучване

Съвместна археологическа експедиция на РИМ - Стара Загора и ИМ -Казанлък проучи светилище на 8 000 г. Резултатите ще бъдат подробно оповестени на регионална конференция на музеите от Югоизточна България

Спасителното археологическо проучване, проведено в края на миналата година под ръководството на Петър Калчев - директор на РИМ – Стара Загора и Десислава Андреева - гл. уредник в отдел „Археология” на ИМ – Казанлък  представи интересни резултати за носителите на най-древната европейска цивилизация. Подробни резултати от разкопките ще бъдат представени на предстоящата регионална конференция на археолозите от Югоизточна България. Форумът ще се проведе на 11 февруари (събота) в Исторически музей - Приморско. Археолозите ще се съберат в морския град в навечерието на Деня на археолога – 14 февруари, за да представят доклади за извършените археологически проучвания през 2016 година.

Археологическият обект се намира южно от съвременния град Стара Загора до с. Маджерито. В стерилен бял варовиков пласт на площ от 350 кв. м са проучени вкопани структури от ранния неолит (началото на VІ хил. Пр. Хр.). Във всички тях са констатирани голям брой фрагменти от деструкции на праисторически жилища  – части от стени с отпечатъци от колове, подове и тавани с отпечатъци от греди, фрагменти от подиуми и обмазки от основи на пещи, фрагменти от зърнохранилища и хромелни камъни. Тънкостенната керамика е представена от всички видове раннонеолитни съдове – гърневидни, купи, паници, лалевидни съдове. Групата на червеноангобираните съдове, орнаментирани с бяла боя е основна част от раннонеолитния керамичен комплекс. Специфична особеност на съдовете е, че фрагментите им са вторично изпечени. Находките са от камък, кремък, кост и керамика – гладилки, култови масички, шила, длета, тесли, зооморфна фигурка, лъжичка от кост, прешлени за вретено, тежести за тъкачен стан и др. Проучените и документирани раннонеолитни структури са важно доказателство и потвърждение на тезата за ритуална практика на погребване на праисторическото жилище през неолита. Изследваните проби от животински кости за радиовъглеродно датиране представиха хронологически диапазон от 5990 и 5840 cal BC за началния етап в развитието на раннонеолитната култура Караново I в региона. В хронологически по-късни ями са документирани човешки останки и животински жертвоприношения.

След детайлното изследване и обработка на археологическите материали, резултатите от проучването ще бъдат публикувани в списание „Археология” – научно издание на НАИМ-БАН.

Снимките са със запазено авторско право!