Работно време:

Исторически музей "Искра" - Централна експозиция
всеки ден от 09:00 до 17:30 ч.

Музей на розата /парк "Розариум"/

всеки ден от 09:00 до 17:30 ч.

Казанлъшка гробница - копие

Могила Голяма Косматка - Гробница Севт III

Могила Шушманец

Гробницата в могила Хелвеция

Гробницата в могила Грифоните

Могила Оструша

Етнографски Комплекс "Кулата"

по предварителна заявка

Дом Петко Стайнов

Вторник - от 09:00 до 12:00 ч.

Сряда - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

Четвъртък - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

Петък - от 13:00 до 18:00 ч.

Събота - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

Заповядайте да разгледате изложбата „Луксът на XIX век”

„Луксът на XIX век” – това е заглавието на мобилната изложба, с която регионалните музеи на Бургас и Русе гостуват на Исторически музей „Искра”. От 26.12.2017 г. до 23.04.2018г. в мултимедийната зала на музея жителите и гостите на Община Казанлък ще имат възможност да се насладят на експонати представящи облика и декорацията на европейските домове през XIX век. Това е периодът на „алафрангата”, когато българите започват да се увличат по европейската мода в облекло, външен вид и бит.

Изложбата „Луксът на XIX век“ включва основната част от експозицията „Дарени и спасени съкровища” на Регионален исторически музей – Бургас и представя промените във вещният свят на градското население.

Увеличаващата се средна класа и силата на модните тенденции през XIX век извикват на живот все по-голямо производство на декоративни елементи от интериора – свещници, фигурки, съдове, мебели, скулптури. Широкият спектър от вкусове и качество поражда разнообразни форми и материали. За декоративни и битови предмети се използват различни метални сплави, които заменят среброто и бронза. Това прави луксът и изкуството достъпни за широк слой граждани.

Колекциите на Регионалния исторически музей в Бургас съдържат предмети от европейското приложно изкуство - голям брой часовници, сервизи, картини, огледала, кутии за бижута, скулптури от бронз и порцелан. Тези ценни образци са задържани и конфискувани от Регионално митническо управление – Бургас, при два различни опита за нелегален  трафик на културни ценности през територията на България.

Постъпилата през 1996 г. „френска колекция” включва 13 бр. настолни часовници, 32 бр. вази и 11 бр. свещници към тях, абажури, полилеи, сребърни подноси, сребърен сервиз за ликьор, аплици и част от будоар. Предметите са датирани от края на 18 в. и 19 в. Това е епохата на романтизма, чийто идеи се оформят в началото на 19 в. и носят много промени спрямо просвещенския 18 в. Формите и образите на тази епоха проникват в света и провокират ново светоусещане, наситено с чувствителност.

През 2000 г. е задържана на митницата и постъпва в музея т.нар.  „румънска колекция”, която съдържа картини, огледала, полилеи, сервизи и др. Изложбените експонати са произведени в ателиета на Австроунгарската империя и Италия и са част от интериора на европейски домове от началото на 20 в.

През 2016 г. регионалните музеи в Бургас и Русе избраха заедно темата „Луксът на ХIХ век“ и в настоящото си издание изложбата за пети пореден път се показва пред публика. По този начин, включена в мобилна изложба, бургаската колекция от конфискувани предмети достига до все по-многобройна и разнообразна публика.

На Панаира на музейните изложби, 2016 г., „Луксът на ХІХ век“ получи от Министерството на културата Награда за концепция на мобилна изложба в Категория „Съвместна изложба“.