Offnungszeiten:

jeden Tag von 9:00 bis 17:00Uhr

Grabhügel „Golyama Kosmatka“
jeden Tag von 9:00 bis 17:00 Uhr

Tempel im Grabhügel "Schuschmanez"

jeden Tag von 9:00 bis 17:00 Uhr

Ethnographisches Komplex "Kulata"

mit vorheriger Anfrage

Haus Petko Staynov

Dienstag  -  von 9:00 bis 12:00

Mittwoch - von 9:00 bis 12:00 und von  13:00 bis 18:00

Donnerstag - von 9:00 bis 12:00 und von  13:00 bis 18:00

Freitag -  von 13:00 bis 18:00

Samstag – von 9:00 bis 12:00 und von  13:00 bis 18:00

Наградиха победителите в Международния конкурс за съвременно лютиерство

A.N.L.A.I. с признание за добрата съвместна работа с Община Казанлък - На тържествена церемония в Музей на розата в Казанлък бяха наградени победителите в провеждащия се за първи път в България Международен конкурс за съвременно лютиерство за цигулка, виола, виолончело и китара. В конкурса участваха над 120 струнни музикални инструмента, изпратени от различни краища на света.

“Изключително сме горди, че Казанлък и италианския град Кремона съхраниха 40-годишното си приятелството и го увенчаха с този конкурс. Провеждането му е изключителна чест за нас и ние в Казанлък може да се гордеем с майсторите ни. Респект от висотата и експертността!”, заяви кмета на Община Казанлък Галина Стоянова, която връчи специален плакет на Роберто Вилла – секретар на Националната асоциация на лютиерите в Италия (A.N.L.A.I.), и му благодари за признанието Общината да бъде домакин на престижния конкурс. “Пожелавам ви да се насладите на изкуството и да знаете, че Казанлък е град на розите, но, когато до тях застанат и виолите, се получава съвършенство”, допълни кметът Стоянова.

От своя страна Роберто Вилла подчерта, че Кремона и Казанлък имат много силна връзка. “Използвам възможността да благодаря на всички институции, че позволиха да се проведе този конкурс в  красивия ви град, който свързва все повече лютиерското изкуство, музиката и цветята”, заяви Роберто Вилла. Той връчи на казанлъшкия кмет плакет за добрата съвместна работа между A.N.L.A.I. и Община Казанлък.

Специалната награда за лютиерство на Община Казанлък отиде при Джованети Матео от Италия. Наградата на фабрика за струнни музикални инструменти „Кремона – България” получи Румен Тодоров от България. Казанлъшкият лютиер и почетен гражданин Едрьо Едрев присъди своята специална награда – плакет - виола, на Никола Николов от България. Плакет - цигулка даде на Хироши Михара от Япония. Съюза на лютиерите пък отличи най-младия участник в конкурса Ивайло Чобанов.

След петдневна работа международното жури в състав: Флориан Леонхар – председател (Англия), Зенг Куан (Китай), Икуко Сузуки (Япония), Карло Веторри (Италия), Грег Алф (САЩ), Джорджио Сколари (Италия), Едрьо Едрев (България), Галин Пенев (България), Стефан Христов (България), определи победителите в конкурса за съвременно лютиерство в различните категории:

Категория „ЦИГУЛКА - ПРОФЕСИОНАЛИСТИ”:
1.AMARA - Ю Хюдонг – Китай
1.LIBERTAS - Чен Хианг Уей – Китай
2.XAVIER – Ю Хюдонг – Китай
2.VENTURA – Стойко Чобанов - България
3.NUBES – Лиу Заоджун – Китай

Категория „ЦИГУЛКА - НЕПРОФЕСИОНАЛИСТИ”:

3.VIOTTI – Хонг Джин Уук - Корея
3.DAMASCENA – Иван Бизов – България
3.LILA – Николети Танкреди - Италия

Категория „ЦИГУЛКА – СЪСТАРЕНА”: