Horario:

Copia de la Tumba tracia de Kazanlak

Tumba de Seuthes III
Todos los días de 9:00 a 17:00

Templo en el montículo - "Shoushmanets"

Complejo Etnográfico "Kulata"
con solicitud previa

Casa museo Petko Staynov
Martes –de 09:00 a 12:00h.
Miércoles – de 9:00-12:00h y de 13:00-18:00h.
Jueves – de 9:00-12:00 h y de 13:00-18:00h.
Viernes - de 13:00 a 18:00h.
Sábado – de 9:00-12:00 h y de 13:00-18:00h.

Етнографски комплекс "Кулата" отново посрещна жители и гости на града за Ритуала "Сирни Заговезни"

Над 500 души се включиха в 25-тия Народния празник - Ритуал "Сирни Заговезни" пред Етнографски комплекс "Кулата". Много граждани и гости на града се хванаха на кръшни български хора, поискаха си прошка и прескочиха огъня за здраве. Празникът се реализира от НЧ "Жар 2002" за 25-ти път и е със съдействието на Община Казанлък и Исторически музей "Искра".

На Сирни Заговезни се припомнят Христовите думи: "Ако не простите на човеците съгрешенията им, и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви". Затова традицията изисква всеки да поиска прошка от хората около себе си - близки и познати - за огорченията и обидите, които волно или неволно им е причинил, както и сам да потърси в себе си сили да прости на тези, които са го наранили.

Сирни заговезни е, искаме и даваме прошка

В Неделя Сиропустна в храмовете в страната християните се събират за вечерна служба, след която взаимно се опрощават, като всички - духовници и миряни - си искат един от друг прошка и взаимно си прощават всичко сторено с дума, дело или мисъл. Според народните традиции вечерта на празника при родителите се събират семействата и техните синове, дъщери, внуци, за да заговеят с млечни храни.

На Сирни Заговезни прошка си вземат по-млади от по-стари, деца от родители, младоженци от кумове - целуват ръка и изричат: "Прощавай, мамо, тате.." - "Господ да прощава, простен да си!", е задължителният отговор.

Прието е да се извършва и обичаят хамкане: на червен конец се завързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки член от семейството, главно децата, се опитва да хване халвата или яйцето с уста. Който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година.

Галерия снимки: Веселин Бонев, Иван Бонев и Росица Димитрова