Horario:

Copia de la Tumba tracia de Kazanlak

Tumba de Seuthes III
Todos los días de 9:00 a 17:30

Templo en el montículo - "Shoushmanets"

Complejo Etnográfico "Kulata"

Casa museo Petko Staynov
Martes –de 09:00 a 12:00h.
Miércoles – de 9:00-12:00h y de 13:00-18:00h.
Jueves – de 9:00-12:00 h y de 13:00-18:00h.
Viernes - de 13:00 a 18:00h.
Sábado – de 9:00-12:00 h y de 13:00-18:00h.

Специализираният музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна гостува с изложба в Музея на розата

Гостуващата изложба „От ръката тревненска“ ще бъде открита в залата за временни експозиции в Музея на Розата. Експозицията е дело на Специализирания музей за зографско изкуство в Трявна и е направена съвместно по проект с Министерството на културата. Тя представя художествените занаяти дърворезба, иконопис и строителство на най-старата художествена школа у нас от втората половина на ХVII век, чиито традиции продължава Националната гимназия по приложни изкуства „Тревненска школа“.
Представени са и занаяти, в които тревненци имат принос. Това са: розопроизводство - Трявна е едно от малкото места в Северна България, където се отглеждат рози и се произвежда розово масло; казаслък - декоративен текстилен занаят, работен изключително в Трявна и Одрин, практикуван в града от ХVII век; куюмджийство – наред с трациционните накити и църковна утвар, тревнеският майстор Пенчо Генев сече монети, които били в обръщение в средата на XIX век; мутафчийство – занаят, при който в Трявна се прави опит да бъде механизирано производството, практикуван до 60-те години на ХХ век.

В експозицията са изложени оригинални предмети, майсторски свидетелства, снимки, инструментариум, копирки за икони, проекти за дърворезба и готови изделия. Представена е възстановка на зографско ателие.
Автори на изложбата са Юлия Нинова, директор на Специализирания музей и уредниците Любка Цанева, Константин Малчев, Лидия Горанова, Ирина Димитрова, Даниела Дабкова.
Експозицията ще гостува в Казанлък до месец февруари 2020 г.