Почивни дни за всички обекти на ИМ „Искра”, гр. Казанлък за 2020 година:

17 април 2020 – Великден
24 и 25 декември 2020 – Бъдни вечер и Коледа
31 декември 2020 – Нова година

01 януари 2021 – Нова Година

Работно време:

Исторически музей "Искра" - Централна експозиция
всеки ден от 09:00 до 17:30 ч.

Музей на розата /парк "Розариум"/

всеки ден от 09:00 до 17:30 ч.

Казанлъшка гробница - копие

Могила Голяма Косматка - Гробница Севт III

Могила Шушманец

Гробницата в могила Хелвеция

Гробницата в могила Грифоните

Могила Оструша

Етнографски Комплекс "Кулата"

от 12 април 2021 - всеки ден от 09:00 до 17:30 ч.

Дом Петко Стайнов

Вторник - от 09:00 до 12:00 ч.

Сряда - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

Четвъртък - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

Петък - от 13:00 до 18:00 ч.

Събота - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

ИЗЛОЖБА: МАГИЯТА НА КЕРАМИКАТА

Заповядайте да видите изложба подготвена от НАЦИОНАЛНА ХУДОЖЕСТВЕНА АКАДЕМИЯ, Исторически музей "Искра" и Художествена галерия - Казанлък, която показва Магията на керамиката. Изложбата ще бъде подредена в Музей на Розата и ще бъде на разположение до 9 януари 2022г. Откриване на изложбата е от 17:30 часа на 20 октомври /сряда/.

На 16 януари 1896 г. Осмото обикновено народно събрание гласува законопроект за откриване на държавно рисувално училище и приема да утвърди Закон за Държавното рисувално училище в София. Месец по-късно княз Фердинанд I утвърждава основаването на новата образователна институция. На 16 октомври 1896 г. Държавното рисувално училище отваря врати. Днес, 125 години по-късно, след като институцията е преминала през динамиката на ХХ век и прекрачи убедително в новото столетие – Националната художествена академия продължава да бъде водещ художествен образователен център в страната.
Първият казанлъчанин, възпитаник на учебното заведение е Иван Енчев – Видю. Той постъпва в него само 5 години след основаването му. И тъкмо в същата 1901 г. той, редом с Петър Топузов, създава Музея за старини и изкуства „Искра“ в Казанлък. Именно тази институция и събираните с плам и вещина колекции ще обособят района като истинско културно средище. Място, което ще даде на страната редица именити художници като Петко Клисуров, Иван Милев, Иван Пенков, Чудомир, Дечко Узунов, Ненко Балкански и др. – всички те възпитаници на Националната художествена академия. Не е случаен и фактът, че тъкмо в Казанлък и до днес едно от водещите учебни заведения е Националната гимназия по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“, която са завършили утвърдени артисти като Вихрони Попнеделев, Станимир Видев, Зиятин Нуриев, Косьо Минчев, Хубен Черкелов, Георги Тушев, Мариела Гемишева и др., всички те също свързани с Националната художествена академия.

Като част от тази връзка на Казанлък с Националната художествена академия екипът на институцията обединява усилията си редом с тези на Историческия музей „Искра“ и ХГ – Казанлък, за да отбележат съвместно тази важна за цялостното културно израстване на страната ни годишнина от отварянето на първото професионално художествено учебно заведение.
Подредената в Музея на розата изложба поставя акцент върху една художествена проява, която през последните години е маргинализирана въпреки нейните дълбоки корени в националната художествена традиция – магията на керамиката. В експозицията са представени керамични предмети, дело на преподаватели и възпитаници на Ателието по керамика (дн. катедра „Керамика“) в Националната художествена академия в периода от 1904 г. до края на 40-те години на миналия век. Керамичните произведения са част от една от най-старите колекции в Музейната сбирка на висшето учебно заведение – Колекция „Керамика“. Включените в изложбата керамични предмети представят в технологично отношение разнообразните декоративни техники (подглазурна и надглазурна декорация върху порцелан и фаянс, глазурна и майоликова декорация на местни червени и светлоизпичащи се локални глини и фино каменинови глини), отразяващи художествените възгледи на основателите и първи преподаватели в специалността – професорите Стефан Димитров и Стоян Райнов. Със своите безспорни художествени качества тези ранни произведения се оказват ключов фактор в развитието на художествената керамика в страната не само през първата половина на ХХ в., а и през следващите няколко десетилетия.

Изложбата се явява логично в Казанлък не само защото показаните в нея керамични разработки се свързват ярко с декоративните пластически търсения на художници като Иван Милев, Иван Пенков, Дечко Узунов и редица други, а и защото тъкмо тук през 70-те години на миналия век се връчва и Националната награда за приложни изкуства на името на Иван Милев.
Изложбата е част от програмата на Националната художествена академия във връзка с отбелязването на нейната 125-годишнина и е подредена в залите на Музей на розата – Казанлък.

Организаторите призовават да бъдем отговорни и спазваме противоепидемичните мерки. Носете своите предпазни маски и спазвайте физическа дистанция, за да можем да продължим да бъдем заедно в изкуството. Вижте по-малко

Екип на изложбата
д-р Милена Балчева и д-р Пламен В. Петров – куратори