Offnungszeiten:

jeden Tag von 9:00 bis 17:00Uhr

Grabhügel „Golyama Kosmatka“
jeden Tag von 9:00 bis 17:00 Uhr

Tempel im Grabhügel "Schuschmanez"

Ethnographisches Komplex "Kulata"

Haus Petko Staynov

Dienstag  -  von 9:00 bis 12:00

Mittwoch - von 9:00 bis 12:00 und von  13:00 bis 18:00

Donnerstag - von 9:00 bis 12:00 und von  13:00 bis 18:00

Freitag -  von 13:00 bis 18:00

Samstag – von 9:00 bis 12:00 und von  13:00 bis 18:00

Изложба посветена на 80-годишнината от откриването на Казанлъшката гробница

На 30 април от 17:30 ч. във фоайето на Постоянната експозиция на Исторически музей „Искра” ще се открие изложбата „Пазители на паметта”, посветена на 80-годишнината от откриването на Казанлъшката гробница.

В нея са включени 12 табла, представящи историята на проучването и опазването на паметника през годините, преплетена през професионалните биографии на личностите, които са свързани с това. Сред първите представени специалисти са директорът на музея при откриването на гробницата Димитър Чорбаджийски – Чудомир; художникът Асен Василиев който прави първите снимки; архелогът Васил Миков, който провежда разкопките и реставраторът Карл Йорданов, който почиства и укрепва стенописите.  В последвалите години усилията за опазване са свързани с изграждането на защитна постройка над паметника и осигуряване на подходящи условия за неговото съхранение. Важна роля за това изиграват архитект Драгомир Джидров, автор на първата защитна сграда и архитект Дафина Василева, проектирала настоящата защитна постройка. Изключителна е ролята на проф. Пейо Бербенлиев, който като директор на НПК организира през 1966 г. Консилиум от специалисти на ЮНЕСКО по въпросите на опазване на Казанлъшката гробница. Сред тях са проф. Харолд Плендерлей (първи директор на ICCROM), Гари Томсън, проф. Джовани Мазари, проф. Паоло Мора, д-р Херман Кюн проф. Бохдан Маркони. Изграждането на точно копие на гробницата през 1974 г. бележи следващия етап в опазването и представянето ?. Проектът е на архитект Младен Панчев,  а стенописите в копието са пресъздадени от проф. Любен Прашков, Златка Кожухарова и Слави Войков.

Снимките използвани в изложбата са от архивите на ИМ „Искра”, ЛХМ „Чудомир”, НАИМ при БАН, ЦДА, катедра „Археология” при СУ „Св. Кл. Охридски” и личните архиви на проф. М. Прашкова и П. Големанова.

Изложбата ще бъде достъпна за посетители до 30 юни 2024 г. Входът е свободен.