Horaires d`ouverture:

La réplique du Tombeau Thrace de  Kazanlak

Tombeau de Seuthès III

Tous les jours de 9:00 à 17:00

Temple du tumulus "Chouchmanetz"

Tous les jours de 9:00 à 17:00

Temple du tumulus "Helvetia"
Tous les jours de 9:00 à 17:00

Temple du tumulus "Grifoni"

Complexe ethnographique  "Kulata"

Maison- musée  Petko Staynov

Mardi – de 9:00 - 12:00
Mercredi – de 9:00 - 12:00 et 13:00 - 18:00
Jeudi – de 9:00 - 12:00 et 13:00 - 18:00
Vendredi – de 13:00 - 18:00
Samedi – de 9:00 - 12:00 et 13:00 - 18:00

Гостуваща изложба „Емпорион Пистирос в Тракия” за Нощта на музеите

По повод Европейската нощ на музеите на 16 май от 17.30 часа в Мултимедийната зала на ИМ „Искра” ще бъде открита изложбата „Емпорион Пистирос в Тракия” на АМ „М. Домарадски” – гр. Септември.

Целта е да представи на широката публика археологическия обект Емпорион Пистирос чрез останките от неговата материална култура. Обектът се намира на левия бряг на р. Марица, м. Аджийска воденица, в землището на гр. Ветрен, общ. Септември и се интерпретира като тъгровско селище, в което са съжителствали съвместно траки и гърци в периода от края на V – до началото на II в. пр. Хр. Тази практика е добре документирана в колониите по Черноморското крайбрежие, но е първата засвидетелствана в сърцето на Тракия.

Експозицията „Емпорион Пистирос в Тракия” е представена на тематико-хронологичен принцип. Всеки тематичен кръг цели да обрисува отделен аспект от материалния и духовен живот на търговското селище и неговите обитатели.

- Графитите – надписи, поставяни върху различни предмети (керамика, астрагали и др.), които дават сведения за етническия състав на населението в Пистирос и неговата степен на образованост.

- Развитието на металургията, организирането на ювелирни производствени ателиета и керамичното производство в Пистирос. Извън крепостната стена е проучена работилница с пещ за керамика.

- Култовите обреди, при които са използвани глинени олтари (есхари), култови фигури и съдове със специфична символна украса.

- Култът към бог Дионис в Древна Тракия, който се свързва с производството и употребата на виното - основна напитка и при тракийските царски ритуали. Виното е една от широко предлаганите стоки в Пистирос. Свидетелство за това са огромното количество амфори от различни търговски центрове, както и многобройните питоси – хранилища в които се съхранява и вино.

- Откритите предмети на бита, които представят Пистирос като център с постоянно население.

Значимо място в експозицията ще бъде отделено на местните и вносни керамични съдове и изделия, които по своето разнообразие съставят най-значимата колекция от вътрешността на Тракия.

Изложбата „Емпорион Пистирос в Тракия”  ще бъде достъпна за жителите и гостите на гр. Казанлък от 16 май до 17 юли – вход свободен.