Offnungszeiten:

jeden Tag von 9:00 bis 17:00Uhr

Grabhügel „Golyama Kosmatka“
jeden Tag von 9:00 bis 17:00 Uhr

Tempel im Grabhügel "Schuschmanez"

Ethnographisches Komplex "Kulata"

Haus Petko Staynov

Dienstag  -  von 9:00 bis 12:00

Mittwoch - von 9:00 bis 12:00 und von  13:00 bis 18:00

Donnerstag - von 9:00 bis 12:00 und von  13:00 bis 18:00

Freitag -  von 13:00 bis 18:00

Samstag – von 9:00 bis 12:00 und von  13:00 bis 18:00

18 май – Международен ден на музеите

Датата се чества от 1978 г. насам, като решението за това е взето през 1977 г. в Москва на ХІ-а генерална конференция на Международния съвет на музеите.

Този  празник е повод Исторически музей „Искра” – Казанлък да гостува в Регионален исторически музей – Пловдив с изложба-постери: „Руско-турската война през погледа на военни кореспонденти” експонирана в Музейна експозиция „Книгоиздаване”, в автентичната обстановка на къща-музей на Христо Г. Данов – основоположникът на организираното книгоиздаване в България, организатор на учебното дело, написал  и издал едни от най-добрите учебници преди Освобождението.

Изложбата е подготвена на базата на илюстрации и текст от "Иллюстрированная хроника войны" - притурка на списание „Всемирная иллюстрация” – ежеседмично списание, пионер в създаването на военния фоторепортаж в Русия. Редактор-издателят Херман Гоппе формулира през 1877 г. целта на изданието: „От самото начало на великата борба между Русия и Турция, между цивилизацията и варварството, ние счетохме за нужно да възпроизведем най-важните моменти, с всички характерни особености и забележителни дейци. Нашата цел беше публиката да добие цялостна представа за настоящата Руско-турска война и изданието да остане паметник на една от най-великите епопеи на нашето време.” Списанието си поставя задачата да представи пълна история на войната и изпраща в театъра на военните действия осем свои кореспонденти, които с вещина предават атмосферата на войната.

През 2013 г. Исторически музей „Искра” представи за първи път пред казанлъшката публика част то тези рисунки. Изложбата беше експонирана и в залата на летище Крумово / Пловдив/ през 2014 г.

Тази година Музеят в Казанлък отново получи покана за участие - Научният архив и Централната библиотека на Българската академия на науките, с подкрепата на форум "България - Русия" откриха изложба „Руско - турската война (1877-1878) и Освобождението на България в гравюри" на 27 февруари 2015 г. в Централната сграда на БАН. В проекта участва Изложбата на Музея в Казанлък и  Румънската академия на науките.

Мобилната изложба е пример за добри практики за сътрудничество между музей и различни институции и разширяване на кръга публика, осигуряване на достъпност и информираност.

Марияна Ибришимова-Петрова

Главен уредник в Исторически музей „Искра” - Казанлък