Български (България)English (United Kingdom)French (France)Spanish (Spain)German (Germany)


Почивни дни за всички обекти на ИМ „Искра”, гр. Казанлък за 2020 година:

17 април 2020 – Великден
24 и 25 декември 2020 – Бъдни вечер и Коледа
31 декември 2020 – Нова година

01 януари 2021 – Нова Година


Работно време:



Исторически музей "Искра" - Централна експозиция
всеки ден от 09:00 до 17:30 ч.


Музей на розата /парк "Розариум"/

всеки ден от 09:00 до 17:30 ч.


Казанлъшка гробница - копие
всеки ден от 09:00 до 17:00 ч.



Могила Голяма Косматка - Гробница Севт III
всеки ден от 09:00 до 17:00 ч.


Могила Шушманец

всеки ден от 09:00 до 17:00 ч.


Гробницата в могила Хелвеция

всеки ден от 09:00 до 17:00 ч.


Гробницата в могила Грифоните

всеки ден от 09:00 до 17:00 ч.


Могила Оструша

всеки ден от 09:00 до 17:00 ч.


Етнографски Комплекс "Кулата"

от 12 април 2021 - всеки ден от 09:00 до 17:30 ч.



Дом Петко Стайнов

Вторник - от 09:00 до 12:00 ч.

Сряда - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

Четвъртък - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.

Петък - от 13:00 до 18:00 ч.

Събота - от 09:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.




Отново Краеведски четения в Мултимедийната зала на ИМ "Искра"


За поредна година Община Казанлък, Исторически музей „Искра“, Общинска библиотека „Искра“ и Краеведско дружество „Иван Енчев – Видю“, организират краеведски четения, които ще се проведат на 28 октомври от 10:00 ч. в мултимедийната зала в ИМ „Искра“.


Докладите са отнесени към историята на Казанлък и региона. За поредна година участие взимат както краеведи така и представители на културни институти, учители и ученици.

ПРОГРАМА:
10:00 ч. Откриване
10:20 ч. – 10:30 ч. История на зъботехническата лаборатория – д-р Христо Бозуков
10:30 ч. – 10:40 ч. Питие-продавница „Златенъ гроздъ“ – Минчо Минчев
10:40 ч. – 10:50 ч. Дарителят на с. Енина – Милка Гъдева
10:50 ч. – 11:00 ч. Опълченецът от Шипка, който надживя своя паметник – Кънчо Михов
11:00 ч. – 11:10 ч. Участие и принос на казанлъшките опълченци в бузлуджанските тържества през годините – Даниела Димитрова,
НПМ „Шипка – Бузлуджа“
11:10 ч. – 11:20 ч. Казанлъшката котловина през погледа на историк и географ – Златина Чорева, НПМ „Шипка-Бузлуджа“, Ваня Денчева, НУПИД „Акад. Дечко Узунов“
11:20 ч. – 11:30 ч. Казанлъшките чешми и фонтани – д-р Косьо Зарев
11:30 ч. – 11:40 ч. Името и дневниците на рода Духовникови -  Диана Арсова
11:40 ч. – 11:50 ч. Думи за учителите, които съградиха нашата духовност – Гина Хаджиева
11:50 ч. – 12:00 ч. „Дамасцена“ Скобелево – Росен Георгиев
12:00 ч. – 12:30 ч. Кафе-пауза
12:30 ч. – 12:40 ч. Кратък летопис на казанлъшкото ориентиране 2017 – 2022 г. – Христо Ангелов
12:40 ч. – 12:50 ч. „Дела трябват, а не думи“. Дейността на енински ученически клуб „Млади възрожденци“ – Гриша Горецов
12:50 ч. – 13:00 ч. Биографични данни за Матей Георгиев от семейния му архив – Николай Вапирев
13:00 ч. – 13:10 ч. Часовникова кула от периода на Възраждането в гр.Казанлък – Николай Вапирев
13:10 ч. – 13:20 ч. Наследниците на Емануил Манолов – Христина Банова
13:20 ч. – 13:30 ч. История на Шипка – Данчо Данчев
13:30 ч. – 13:40 ч. Васил Стойчев Димов фотограф – Ганка Стойчева
13:40 ч. – 14:00 ч. Дискусия